Zrozumieć grypę typu A: objawy, przebieg i leczenie
Od niepamiętnych czasów, wirus grypy jest stałym kompanem człowieka. W samym XX wieku, aż cztery pandemie grypy zebrały śmiertelne żniwo wśród setek milionów istnień na naszej planecie. Pomimo postępu medycyny, grypa wciąż stanowi jedno z głównych zagrożeń dla zdrowia publicznego, co potwierdzają statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), według których każdego roku choroba ta przyczynia się do śmierci nawet miliona osób. Ale czym właściwie jest grypa typu A i jakie są opcje jej skutecznego leczenia?
Grypa to choroba wywoływana przez wirusy, należące do rodziny ortomyksowirusów. Ich trwałość w środowisku zależy w dużej mierze od panującej temperatury. W warunkach bliskich 0 stopni Celsjusza wykazują one największą odporność, stąd też większość zachorowań na grypę w Polsce notuje się zazwyczaj podczas sezonów przejściowych: jesienno-zimowego oraz zimowo-wiosennego.
Wyróżniamy trzy główne rodzaje wirusa grypy: wirus grypy typu A, który jest sprawcą pandemii na skalę globalną, a także ptasiej i świńskiej grypy; wirus grypy typu B, który atakuje zarówno ludzi, jak i foki; oraz wirus grypy typu C, będący zagrożeniem dla ludzi i świń.
Klasyfikacja wirusa grypy opiera się na układzie białek tworzących wypustki na powierzchni otoczki wirusa. Dla wariantu A zidentyfikowano do tej pory 16 podtypów hamaglutyniny i 9 podtypów neuroaminidazy. Wirus ten stanowi największe wyzwanie dla epidemiologów, ponieważ jedynie typ A podlega tzw. skokom antygenowym – okresowej wysokiej zmienności materiału genetycznego wirusa.
Wirus grypy jest przyczyną ostrej choroby zakaźnej układu oddechowego, znaną powszechnie jako grypa.