Broń obezwładniająca wymaga od policjantów wyczerpujących przygotowań i szkoleń
W dzisiejszych czasach wszystkie incydenty związane z użyciem siły lub broni przez policjantów są ściśle kontrolowane i oceniane w prokuraturze. Jeżeli policja była zmuszona do wykorzystania środków przymusu bezpośredniego, odpowiednie organy prawne sprawdzą, czy funkcjonariusz na służbie postąpił właściwie. Dlatego też zasięgnięcie po broń podczas zatrzymania nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Oczywiście znamy służby porządkowe z tego, że mają do dyspozycji broń palną. Nie zawsze mogą jednak się na nią zdecydować.
Zazwyczaj zamiast zasięgnięcia po śmiercionośne narzędzia, dobywają nieco mniej rażących narzędzi. Przykładem mogą być policyjne pałki teleskopowe, czyli tak zwane batony. Innymi narzędziami, które nadają się do obezwładnienia, są silne gazy pieprzowe i paralizatory. Oczywiście te oddane do dyspozycji dla policji zazwyczaj różnią się nieco od ogólnodostępnych środków niezbędnych w obronie osobistej. Mniej śmiercionośne bronie są dzisiaj absolutną podstawą na każdej służbie. Policja może dzięki nim organizować zatrzymania bez obaw o narażenie życia lub zdrowia potencjalnych podejrzanych.
Największą popularnością cieszą się prawdopodobnie tak zwane bronie sterowane elektronicznie (czyli tasery lub zwane inaczej jako paralizatory)
Broń sterowana elektronicznie. Przodującą bronią ECW, a w ogóle wśród opcji mniej śmiercionośnych, jest paralizator. Prawdopodobnie każdy funkcjonariusz policji w Stanach Zjednoczonych jest przynajmniej zaznajomiony z tym urządzeniem. Według statystyk, z którymi mamy dziś do czynienia, paralizatory tak naprawdę ratują życia przestępców. Funkcjonariusze na służbie dzięki wysokiej jakości taserom nie są zmuszeni do dobywania broni palnej. Mogą szybko i skutecznie obezwładnić napastnika bez konieczności oddania strzałów za pośrednictwem ostrej amunicji.
W ten sposób zatrzymanie kończy się relatywnie dobrze dla obu stron. Ze strony policjanta, nie jest on narażony na nieprzyjemności prawne, gdy przekroczy środki przymusu. Z drugiej strony wielu przestępców może zachować życie, ponieważ funkcjonariusz nie wystrzeli z broni palnej. Szacuje się, że w samej Ameryce Północnej nowoczesne tasery ratują kilkaset tysięcy żyć rocznie. Obrażenia ze skutkiem śmiertelnym znacznie spadły, od kiedy paralizatory zostały wprowadzone jako niezbędnik dla policji.