W jaki sposób szkolone są policyjne zwierzęta? Czym charakteryzuje się ich działanie? Wyjaśniamy!

W jaki sposób szkolone są policyjne zwierzęta? Czym charakteryzuje się ich działanie? Wyjaśniamy!

Wszystkie psy policyjne na początku stają się ekspertami w zakresie elementarnego posłuszeństwa. Potrzeba nie lada wysiłków, aby je w ten sposób przygotować. Ponadto jednostki policyjne muszą w tym celu korzystać z usług wysokiej klasy trenerów zwierząt. Pies przygotowany do służby policyjnej powinien być gotowy do wykonywania poleceń dosłownie bez wahania. W przeciwnym wypadku naraża policję na niepowodzenia. Trener psów policyjnych ma za zadanie przygotować psa w taki sposób, aby zwierzak powstrzymywał w ryzach swoją wrodzoną agresję.

Co więcej, psy policyjne muszą spełniać kilka innych aspektów. Przede wszystkim powinny czuć się komfortowo w zatłoczonych miejscach. Nie mogą być zdenerwowane, a zarazem zbyt potulne. Ruch uliczny nie może rozproszyć wyszkolonego psa. Ponieważ w innych wypadku byłby on bezużyteczny podczas akcji ratunkowej lub poszukiwawczej. Każdy pies zostaje przyzwyczajony do życia w mieście. Najlepiej w wysoce zaludnionym. Psy, które zostają tak zwanymi snifferami, wykrywają narkotyki lub mechaniczne urządzenia w postaci bom i ładunków wybuchowych.

Co jeszcze warto wiedzieć o psach przystosowanych do pracy w policji?

Ludzie często zastanawiają się, czy psy wyczuwają ukryte narkotyki, ponieważ chcą je zjeść, czy też dlatego, że same są uzależnione od narkotyków. W rzeczywistości, psy nie są absolutnie zainteresowane narkotykami. To, czego tak naprawdę szukają, to ich ulubiona zabawka. Ich szkolenie doprowadziło je do skojarzenia tej zabawki z zapachem narkotyków.

Najczęściej używaną zabawką jest biały ręcznik. Psy policyjne uwielbiają energiczną grę w przeciąganie liny swoim ulubionym ręcznikiem. Aby rozpocząć szkolenie, przewodnik po prostu bawi się z psem i ręcznikiem, który został starannie wyprany, tak aby nie miał własnego zapachu.

Kolejnym krokiem jest zawinięcie w ręcznik odpowiednich środków. Może to być na przykład marihuana. W ten sposób węch szkolonego psa przyzwyczają się do zapachu marihuany i zwierzak kojarzy go z zabawką. Mogą to być dowolne narkotyki, ponieważ psi nos rozróżnia setki różnych zapachów. Po odpowiednim przeszkoleniu pies z ogromnym zaciekawieniem będzie szukał na miejscu zdarzenia środków, które przypominają mu wcześniejszą zabawkę.