Nieznane fakty na temat zagranicznych jednostek policyjnych

Nieznane fakty na temat zagranicznych jednostek policyjnych

Policja w Islandii nie nosi broni palnej. Być może jest to niezbyt znany fakt. Islandia jest niezwykle bezpiecznym państwem. Policjanci nie borykają się tam z problemami związanymi z przestępczością. Każdego roku w tym kraju odnotowujemy mniej niż jeden przypadek morderstwa z premedytacją. Prawdopodobnie taka statystyka sama przez siebie wyjaśnia, z jakiego powodu policjanci nie muszą martwić się o to, aby nosić ze sobą broń.

Oczywiście muszą być jednak przygotowani na pewne ewentualności związane z niesfornymi obywatelami i potencjalnymi przestępcami. Dlatego też noszą środki obezwładniające o niskim stopniu rażenia. Korzystają z typowych pałek policyjnych i gazu pieprzowego. Nie używają jednak na służbie ostrej amunicji. Broń posiada natomiast lokalny zespół SWAT. Jest on wykorzystywany podczas kryzysowych sytuacji, dlatego też niewiele osób zdaje sobie nawet sprawę z tego, że taka jednostka policyjna istnieje. Są aktywowani bardzo rzadko w razie ewentualnej potrzeby zareagowania na niebezpieczeństwo większej skali. Zapoznajcie się z działaniami policji, które miały miejsce w Mysłowicach.

https://www.myslowiceinfo.pl/2022/02/myslowicka-policja-zatrzymala-trzech-nietrzezwych-kierowcow-w-jeden-weekend/

Wiedzieliście o tym, że w Nowej Zelandii kiedyś korzystano z brytyjskiego systemu policyjnego?

Nowa Zelandia w przeszłości nie miała swojego własnego systemu policyjnego. Zamiast tego zaadaptowali sposób, w jaki działają policjanci w Wielkiej Brytanii. Policja nowozelandzka miała system taki sam, z jakiego korzystają Brytyjczycy. Dzisiaj jednak ich podejście do systemu policyjnego znacznie się zmieniło. Większość funkcjonariuszy na służbie nie nosi już śmiercionośnej broni. Zamiast tego postanowili opierać się na narzędziach porządkowych w postaci taserów, pałek policyjnych i gazu pieprzowego. Wyjątkiem są służby, które chronią lotniska. Mają przy sobie broń palną na wypadek potencjalnego ataku.

Ciekawym faktem dotyczącym policji jest również sposób pracy funkcjonariuszy policyjnych w Malezji. Królewska policja współpracuje nie tylko z sąsiednimi krajami. Służbiści w Malezji w razie potrzeby pomagają policjantom na całym świecie. Łącznie znajdziemy tam ponad 130 000 funkcjonariuszy przygotowanych do służby. Wszyscy oni ściśle współpracują z siłami policyjnymi na całym świecie, zwłaszcza z siłami policyjnymi krajów sąsiednich.