Poszukiwanie osób zaginionych. Do kogo się zgłosić? Komu warto zaufać??

Poszukiwanie osób zaginionych. Do kogo się zgłosić? Komu warto zaufać??

Zaginięcie dziecka to bardzo poważna sprawa. Zresztą, to samo dotyczy ludzi w każdym wieku, zwłaszcza w przypadku osób, które cierpią z powodu zaniku pamięci lub różnego rodzaju upośledzenia umysłowego. Działania poszukiwawcze policji są niekiedy ograniczone, więc rodzina musi je uzupełnić o prywatną agencję detektywistyczną. W tym artykule dowiesz się, czym się kierować przy wyborze firmy do poszukiwania osób zaginionych.

Centrum poszukiwań ludzi zaginionych: specyfika działalności

Jest wiele agencji detektywistycznych w Polsce, ale do poszukiwania osób zaginionych potrzeba firmy, która się w tym zakresie specjalizuje. Musi to być przystępna, wysoce profesjonalna i wieloaspektowa organizacja wywiadowcza, która zajmuje się lokalizowaniem osób zaginionych. I robi to z sukcesami, które jest w stanie potwierdzić.

Reputacja agencji śledczej jest bardzo istotna. Dostarczania dobrych wyników to priorytet i trzeba tutaj pamiętać, że odnajdywanie zaginionych osób to nie byle sztuka. Wymaga szerokiego spectrum rozumienia okoliczności zaginięcia w kontekście sytuacji rodzinnej i społecznej, choroby czy innego zakłócenia czynności psychicznych aż po analizę szczątków ludzkich, o ile rzeczywiście zajdzie taka potrzeba. To wszystko, naturalnie, musi być ugruntowane w obowiązujących normach prawnych, w tym przepisach procedury karnej.

Agencja detektywistyczna musi też korzystać z wywiadu open-source, badań terenowych, legalnego pozyskiwania prywatnych danych przy użyciu tak tradycyjnych, jak i bardziej nowoczesnych narzędzi w postaci dronów z termowizją, noktowizorów czy oprogramowania komputerowego. Łącznie, w wielkim skrócie, tak powinny wyglądać metody prowadzenia centrum poszukiwań osób zaginionych, które kwalifikuje się do działań wykonywanych komercyjnie.

Status nieustalonej tożsamości

Poszukiwanie zaginionych osób niekiedy wymaga weryfikacji wśród ludzi ze statusem NN. Zaginieni czasami całkowicie tracą pamięć lub z powodu urazu głowy mają problem w określeniu własnej tożsamości. Niektórzy z nich trafiają do przytułków, domów dziecka albo zostają bezdomnymi włóczęgami, inni… no cóż, inni umierają, często poprzez zamarznięcie lub odwodnienie organizmu. W każdym razie lokalne służby nie są w stanie określić tożsamości takiej osoby, w związku z czym otrzymuje ona status NN.

Wspominamy o tym, ponieważ dobra agencja detektywistyczna powinna umieć dokonać weryfikacji dozwolonych prawem informacji względem osób o nieustalonej tożsamości. To niekiedy okazuje się być kluczem do rozwiązania sprawy w relatywnie krótkim czasie. Kiepski usługodawca, który nie uwzględni tego rodzaju czynności, może wykonać całą masę zbędnych akcji, narażając klienta na dodatkowe koszty.

Poszukiwanie osób zaginionych a kwestie delikatne

Oczywiście dyskrecja bywa bardzo istotnym elementem poszukiwania osoby zaginionej. Wśród członków rodziny mogą być postacie z pierwszych stron gazet i przez to szum medialny może być wyjątkowo głośny, a to z kolei – wbrew pozorom – nie zawsze jest czynnikiem korzystnym. Wszystko tak naprawdę zależy od okoliczności zaginięcia i czasami po prostu lepiej jest działać po cichu. Przyzwoita agencja detektywistyczna będzie umiała poprawnie ocenić swoje priorytety. Nie ma co ukrywać, że kanonada newsów w telewizji to znakomita reklama, aczkolwiek preferencje klienta zawsze powinny być od tego ważniejsze. Amatorzy z pewnością nie uszanują tej zasady, warto więc ich unikać.

Poza tym poszukiwanie osób zaginionych wiąże się z udzieleniem pomocy prawnej i psychologicznej rodzinom osób zaginionych. To przecież olbrzymi stres, w szczególności gdy rzecz dotyczy zaginionego dziecka. Pomoc doświadczonych psychologów jest w takich wypadkach bezcenna, ponieważ poszukiwanie osoby zaginionej odbywa się z uwzględnieniem prób samobójczych. Kiedy takie historie dotykają rodziców, bardzo trudno jest utrzymać stabilność emocjonalną, prawda? Agencje detektywistyczne powinny wiedzieć, jak postępować w takich przypadkach, żeby wszystko działo się z należytą powagą i bez wyrządzania dodatkowych szkód.

Współpraca z innymi służbami

Zatrudniając specjalistów od szukania osób zaginionych, koniecznie trzeba zweryfikować to, jak dana agencja działa z innymi służbami. Gdy zaginięcie zgłoszono policji (to ZAWSZE powinien być pierwszy krok), przyzwoita firma sama nawiąże kontakt z kim trzeba i nie będzie wychodzić przed szereg ani za bardzo działać na własną rękę. To ważne, ponieważ czynności muszą być skoordynowane. Dopiero wtedy będą skuteczne. Agencja detektywistyczna powinna posiadać w swoich szeregach doświadczonych śledczych, którzy doskonale rozumieją mechanizmy działania służb, mając przy tym niezbędne kontakty w jednostce policji.

Podsumowanie

Zgadza się – wybór odpowiedniej firmy do poszukiwań zaginionych to nie takie hop siup. Pierwsza lepsza agencja nie podoła wszystkim aspektom takiej sytuacji, a zbyt małe doświadczenie może sprowadzić na rodzinę więcej szkód niż pożytku, o kosztach już nie wspominając. Każda decyzję w tej sprawie warto zatem przemyśleć dwa razy.