W jaki sposób policja namierza lokalizację telefonów komórkowych?
Użytkownicy telefonów komórkowych często zastanawiają się nad tym, czy służby porządkowe mogą ich śledzić. Jednak, aby dobrze zrozumieć, w jaki sposób namierzane są komórki, należy pojąć mechanizm, który zapewnia naszym sprzętom elektronicznym mobilność. Na każdej obszarze związanym z telefonią komórkowa, utrzymujemy mobilność z siecią wysyłającą i odbierającą sygnały. Dlatego też taka sieć może wraz z sygnałem może zostać namierzona i przejęta. Z tego powodu ktoś może określić, z którego miejsca zostały wysłane sygnały.
Kiedy telefon komórkowy zostanie włączony, jego sygnał będzie odbierany przez różnorodne sieci bezprzewodowe, które znajdują się w jego lokalizacji. Sieć telefoniczna analizuje położenie telefonu za każdym razem, gdy jego użytkownik wykonuje połączenie lub wysyła wiadomości. Wystarczy też, że połączy się z internetem w celu znalezienia pewnych danych lub przejrzenia interesujących informacji. Aby sieć mogła wysyłać do nas wyraźne sygnały, musi określić dokładne położenie urządzeniu, do którego przesyła dostęp sieciowy. Tylko w ten sposób możemy swobodnie korzystać z telefonów.
Lokalizowanie telefonów komórkowych za pośrednictwem triangulacji
Policja podczas śledzenia sygnałów telefonów komórkowych w celu ich namierzenia opiera się na zasadach triangulacji. Oprogramowanie do śledzenia telefonu komórkowego jest w stanie oszacować odległość telefonu od niemal każdej wieży, jeżeli sygnał się z nią połączy. Jeżeli jednak telefon ma silny sygnał, który połączy się z kilkoma wieżami jednocześnie. Prawdopodobnie policja śledząca te sygnały będzie mogła wykorzystać je jeszcze lepiej. Siatka kilka sygnałów, które rozpościerają się wokół paru wież sygnałowych, pozwoli oszacować dokładną pozycję geograficzną.
Mimo wszystko pamiętajmy o tym, że triangulacja nie jest idealną metodą i pozostawia nadal wiele do życzenia. Nie jest to nauka ścisła, która jest dokładna. Pozwala jedynie na oszacowanie pewnych parametrów, które pomagają w poszukiwaniu. Mimo wszystko triangulacja okazała się naprawdę pomocnym narzędziem w pracy policji, ponieważ pomogła w określeniu, kto może być właścicielem sygnału telefonicznego. Co więcej, oszacowanie siły tego sygnału potrafiło naprowadzić policjantów na konkretną dzielnicę, z której sygnał pochodzi.
Najnowsza technologia, czyli telefony opierające się o system GPS
Chociaż już sama triangulacja oparta na sygnałach telefonicznych wychwytywanych przez wieże sygnałowe była pomocna, lokalizatory GPS zupełnie odmieniły zasady gry. Nowe telefony komórkowe używają zupełnie innej metody na komunikację z sygnałami i otaczającą ich siecią. Chociaż lokalizacja GPS działa podobnie do triangulacji, to różni się od niej ogromną dokładnością. Wszystko ze względu na to, że lokalizatory GPS w telefonach łączą się z kilkunastoma satelitami w celu określenia dokładnej pozycji. Dzięki temu policja ma znacznie ułatwioną pracę podczas określania lokalizacji posiadacza telefonu komórkowego.
Ogromna dokładność sprawia, że telefon może automatycznie określić swoją pozycję z dokładnością nawet do jednego metra. Wszyscy możemy przekonać się o tym na własną rękę. Wystarczy, że włączymy lokalizację w telefonie i sprawdzimy nasze aktualne położenie na mapie. W większości miejsc na świecie system wskaże naszą dokładną pozycję. Ponieważ telefon zgłasza swoją lokalizację na podstawie pozycjonowanie GPS, operatorzy bezprzewodowi mogą przekazywać stosunkowo dokładną lokalizację telefonu zespołom reagowania kryzysowego, policji i innym urzędnikom państwowym.