W jaki sposób służbiści szkolą psy policyjne?

W jaki sposób służbiści szkolą psy policyjne?

Nie możemy zaprzeczyć temu, że psy policyjne są niezwykle istotnym elementem jednostek policyjnych w wielu państwach. Wyjątkowe zdolności tych zwierząt do tej pory nie zostały zastąpione maszynami lub oprogramowaniem komputerowym. Nadal nie mamy technologii, która mogłaby wykonać zadania, do których zdolni są nasi czworonożni przyjaciele. Najbardziej powszechnie spotykaną rasą w policyjnych jednostkach są owczarki niemieckie. Połączenie temperamentu i niezwykle silnego zmysłu węchu pozwala tej rasie wykryć to, z czym nie podołają funkcjonariusze na służbie.

Funkcjonariusze jednostek policyjnych, którzy współpracują ze specjalnie przeszkolonymi psami, są nazywani jednostkami K9. Pracują oni na całym świecie w różnych jednostkach. Psy spotkamy przede wszystkim na lotniskach, na akcjach ratunkowych, ale także w wydziałach zwalczających narkotyki.

Wymagania

Funkcjonariusze policji współpracują w jednostkach K9 najczęściej po to, aby sprawnie wykrywać narkotyki. Psi węch jest w stanie wykryć setki różnorodnych substancji. Psy policyjne zostają przeszkolone do wykrywania bomb, marihuany, kokainy, metaamfetaminy, a nawet papierosów i alkoholu. Psi nos radzi sobie z rozróżnianiem setek różnych zapachów. Dlatego też psy policyjne są niezwykle cenne dla policji.

Psy policyjne są również szkolone w taki sposób, aby chętnie poszukiwały zapachu ludzi. Dzięki temu policjanci wykorzystują je podczas akcji ratunkowych. Szkolenie rozpoczyna się, gdy pies ma 1 do 2 lat, po przetestowaniu zwierzęcia, aby upewnić się, że ma odpowiedni temperament do pracy i może łatwo dostosować się do różnych środowisk.