Operacja CBŚP przeciwko nielegalnej produkcji narkotyków: zlikwidowano laboratorium i zabezpieczono substancje o wartości 4 mln zł

Operacja CBŚP przeciwko nielegalnej produkcji narkotyków: zlikwidowano laboratorium i zabezpieczono substancje o wartości 4 mln zł

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) Zarządu w Łodzi, kontynuując swą misję walki ze zorganizowanym przestępstwem narkotykowym, dokonali kolejnych istotnych działań. Współpracując z Wielkopolskim Wydziałem Prokuratury Krajowej w Poznaniu, przystąpili do realizacji operacji na terenie województwa lubuskiego. Wyniki ich działań są imponujące – udało się całkowicie wyeliminować linię produkcyjną służącą do wytwarzania nielegalnych substancji psychotropowych, tak zwanej 3CMC. Zabezpieczono także narkotyki o łącznej wartości szacowanej na około 4 mln zł.

Praca funkcjonariuszy CBŚP Zarządu w Łodzi, prowadzona wspólnie z policjantami Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową i Pseudokibiców Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, koncentrowała się na rozpracowywaniu działalności grupy przestępczej z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Grupa ta była odpowiedzialna za organizację nielegalnych laboratoriów, produkcję narkotyków syntetycznych oraz ich dystrybucję. Starannie zaplanowane działania doprowadziły do odkrycia jednego z takich laboratoriów na posesji w gminie Krzeszyce. Podczas akcji zatrzymano osobę odpowiedzialną za produkcję – tzw. „chemika”, a także zabezpieczono blisko 60 kg gotowego narkotyku.

Podczas równocześnie prowadzonych działań, policjanci CBŚP Zarządu w Łodzi i Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim, przy wsparciu Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie, dokonali kolejnego ważnego zatrzymania. Dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych w momencie przekazywania sobie znacznej ilości narkotyku wytworzonego w zlikwidowanym laboratorium. Zabezpieczono przy tym blisko 30 kg tzw. „kryształu”.

Ciosy w struktury grupy przestępczej zadano także na terenie gminy Sicienko i Bydgoszczy, gdzie udało się zatrzymać kolejnych członków tej organizacji. Przeszukania miejsc, które były przez nich zamieszkiwane, pozwoliły na odkrycie ponad 7 kg gotowego do sprzedaży narkotyku 3CMC, amfetaminy oraz nielegalnej broni palnej.

Podczas całej operacji zatrzymano łącznie osiem osób. Czterem z nich postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz produkcji i wprowadzania do obrotu substancji psychotropowych. Sąd Rejonowy w Poznaniu, na wniosek prokuratora, zastosował wobec trzech z nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.