Jakie zwierzęta oprócz psów odnajdują pracę w policji?

Jakie zwierzęta oprócz psów odnajdują pracę w policji?

Zwierzęta w przemyśle policyjnym to nie tylko psy. Chociaż w większości to właśnie psiaki wiernie nam służą podczas zmagań z wszelkiej maści bandytami. Warto pamiętać o tym, że współpracujemy również z kilkoma innymi gatunkami. Między innymi zaliczymy do nich delfiny. Prawdopodobnie większość z was nie miała pojęcia, że delfiny mogą pomagać nam w pracach policyjnych. Zostańcie z nami, aby dowiedzieć się nieco więcej na ten temat! Zwrócimy uwagę na wszystkie zwierzęta używane w branży policyjnej. Do tego krótko opiszemy ich rolę.

Psy, czyli klasyczne podejście do służby policyjnej

Psy policyjne są stałym członkiem organów ścigania od wielu lat i są specjalistami w różnych dziedzinach. Niektóre z bardziej znanych ról to wykrywacze substancji i śledzenie. Zazwyczaj łatwo rozpoznawalne na podstawie munduru, rasy powszechnie używane to owczarki niemieckie i belgijskie.

Jednak typy psów używanych w policji ewoluują. W Japonii akademia policyjna prowadzi otwarte zapisy do oddziału psów, aby dać każdej rasie szansę na udowodnienie, że jest realnym kandydatem. Nieoczekiwanie chihuahua został niedawno zatrudniony jako pies policyjny po przejściu testu poszukiwawczo-ratowniczego. Prawdopodobnie nie wpadlibyście na to, że ta rasa psów potrafi coś więcej poza ujadaniem.

Wbrew pozorom policjanci w Japonii odkryli w nim nieco więcej potencjału.

Konie

W tym przypadku pewnie was nie zaskoczymy. Konie pełnią istotną funkcję nie tylko w służbie policyjnej. Ludzkość korzysta z usług tych wspaniałych zwierząt dosłownie od setek, jeśli nie tysięcy lat! To znacznie dłużej niż wielu osobom mogłoby się wydawać. Pomimo rozwoju technologii konie nadal są niezwykle wydajne. Nie możemy im tego odmówić. Dlatego też świetnie odnajdują się w pracy policyjnej. O dziwo pełnią funkcję nie tylko fizyczną, ale także psychologiczną. Zgodnie z opinią publiczną policjanci na koniach w wielu krajach, takich jak Anglia wyglądają dla przechodniów na o wiele bardziej przystępnych.

W jaki sposób policjant może skorzystać z usług konia? Na przykład wtedy, gdy niezbędna jest kontrola tłumu. Doskonale nadają się do rozganiania ludności i przerywania nielegalnych zgromadzeń. Konie policyjne w odróżnieniu od zwierzaków w gospodarstwach rolnych są szkolone do zachowania spokoju w szalejącym tłumie ludzi.

Coś czego nikt się nie spodziewał – delfiny w służbie policyjnej

Delfiny są szkolone przez służby specjalne, a następnie wykorzystywane pod wodą do misji poszukiwawczych oraz ratunkowych. Potrafią wykrywać podwodne miny i podążać za zagubionymi pływakami, których należy sprowadzić na powierzchnię. Od kilkunastu lat zagraniczne służby Navy Marine trudnią się w szkoleniu tych inteligentnych stworzeń.

Kot w służbie policyjnej

Wiele osób prawdopodobnie uznałoby kota w służbie policyjnej za żart. Wbrew pozorom jest zupełnie inaczej. Koty są wykorzystywane w policji w wielu państwach na świecie. Być może nie są tak pożyteczne, jak psy policyjne, które odnajdą zagubionych ludzi lub wywęszą bombę. Japońscy policjanci znaleźli jednak pewne zadanie, w którym sprawdzają się koty. Stanowią one wsparcie mentalne dla roztrzęsionych ofiar. Dzięki kotom wiele osób jest w stanie się uspokoić, co ułatwia działania policjantów.

Orły w policji

Najnowszym dodatkiem do sił zbrojnych są ptaki, a dokładniej orły. Drony stają się coraz bardziej powszechnym problemem, co oznacza, że policja musi wymyślić rozwiązanie, aby przezwyciężyć ten problem. Jako takie są obecnie szkolenia orłów do przechwytywania dronów. Orzeł policyjny (na przykład w Holandii lub Anglii), jest szkolony w taki sposób, aby uznać drona za cel łowów.