Kilka niezbyt popularnych faktów dotyczących pracy w policji

Kilka niezbyt popularnych faktów dotyczących pracy w policji

Wiedzieliście o tym, że do 1891 roku na terenie całych Stanów Zjednoczonych Ameryki nie było ani jednej policjantki? Okazuje się, że pierwsza policjantka, która postanowiła przełamać lody, wstąpiła w szeregi służbistów dopiero dwa wieki temu. Nazywała się Marie Owens. Służyła w Chicago prawie przez 30 lat i przeszła na emeryturę dopiero w 1923 roku. Początkowo pracowało w inspektoracie sanitarnym. Ratowała dzieci przed opresyjnymi rodzinami. Jej służba zaimponowała dyrektorowi policji w Chicago, który zatrudnił Marie Owens do oddziałów.

W artykule na naszej pokrewnej stronie przeczytacie również o ostatnich wydarzeniach związanych z policją w Bartoszycach. https://infobartoszyce.pl/2022/02/08/bil-i-dusil-zone-by-pozniej-po-pijaku-uciekac-przed-policja/

Podczas opisywania ciekawostek policyjnych warto również wspomnieć o nietypowym dla innych kontynentów prawie europejskim. Wiedzieliście o tym, że policjanci w Europie mogą aresztować podejrzaną dla nich osobę? Jest tak zarówno w Polsce, Belgii, Szwecji, Francji, jak i Niemczech i kilku innych państwach Europy.

Przykładowo w Stanach Zjednoczonych Ameryki zgodnie z aktualnym prawem policjant nie może aresztować losowej osoby bez konkretnego powodu. W Europie wystarczy, że śledczy podejrzewają kogoś o popełnienie przestępstwa. Jest to tłumaczone prawnie jako środek bezpieczeństwa stosowany zapobiegawczo. Takie prawo ma na celu chronić obywateli, jak i samych policjantów, którzy mogą podejrzewać daną osobę o zamiar popełnienia przestępstwa.

Nietypowe zalecenie w indyjskiej policji i izraelskie siły cywilne

Niektóre z okręgów w Indiach nakazują, aby ich policjanci zapuszczali wąsy. Ponieważ uznają, że policjant z zarostem będzie o wiele bardziej respektowany od gładko ogolonej osoby. Mimo wszystko dla policjantów z Indii państwo ma bardzo dobra wiadomość. Każdy, kto zgodzi się na zapuszczenie bujnych wąsów, dostanie dodatek w postaci zadatku do wypłaty. Przełożeni w policji uznali, że policjant z wąsem otrzymuje więcej szacunku od obywateli. Niektórzy wierzą nawet w to, że taki image poprawia osobowość funkcjonariusza na służbie.

Słyszeliście o Izraelu? Mają ponad 70 000 ochotników w cywilnej gwardii. Izraelska policja rozpoczęła swoją działalność w 1948 roku. Ma ona różne zadania, takie jak utrzymywanie porządku publicznego, kontrola ruchu drogowego, praca detektywistyczna, operacje antynarkotykowe, kontrola zamieszek i tłumu oraz rozbrajanie materiałów wybuchowych. Łącznie państwo zatrudnia około 35 000 policjantów. Jednak mają drugie tyle ochotników w gwardii. Co to oznacza? 70 000 osób to śmiałkowie, którzy pomagają policjantom. Nie są oficjalnymi funkcjonariuszami, jednak dokładają cegiełkę do systemu obrony państwowej.