Imponująca operacja CBŚP na terenie Krakowa! Dwutonowy ładunek narkotyków skrywany przez pseudokibiców!

Imponująca operacja CBŚP na terenie Krakowa! Dwutonowy ładunek narkotyków skrywany przez pseudokibiców!

Zdobyte przez policjantów z Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji oraz prokuratorów pionu PZ Prokuratury Krajowej ponad 2 tony narkotyków, o wartości hurtowej przekraczającej 60 milionów złotych i detalicznej osiągającej 180 milionów, to efekt niewiarygodnego zaangażowania i nieustannej pracy. W wyniku akcji zatrzymano 7 osób, zlikwidowano laboratorium do produkcji narkotyków oraz dwa magazyny, a także przejęto sprzęt i półprodukty mogące posłużyć do produkcji mefedronu. Laboratorium rozebrano jeszcze przed rozpoczęciem produkcji, co poświadcza skuteczność działań służb.

Policjanci CBŚP dotarli do informacji sugerujących, że pseudokibice jednego z krakowskich klubów sportowych mogą prowadzić magazyn narkotyków. Dzięki niestrudzonej pracy, szczegółowej analizie i skrupulatnemu gromadzeniu danych udało się schwytać przestępców na gorącym uczynku – w warsztacie samochodowym na terenie małej miejscowości podkrakowskiej, zlokalizowanej w powiecie wielickim.

W ubiegłym tygodniu, na terenie warsztatu, policjanci odkryli salę wypełnioną workami z narkotykami. Okazało się, że schowane tam było ponad 1,4 tony marihuany i ponad 600 kg haszyszu. Pochodzące najprawdopodobniej z Hiszpanii narkotyki miały być dystrybuowane po całej Polsce. W trakcie akcji aresztowano 7 osób. U jednego z nich znaleziono również dwie sztuki broni palnej.

Natomiast drugi magazyn zlokalizowany był w wynajętym mieszkaniu w Krakowie, gdzie funkcjonariusze CBŚP znaleźli 3,5 kg kokainy, ponad 2 kg mefedronu, 9 litrów aminy oraz ponad 3 tysiące tabletek ecstasy.

Działania przeprowadzono również na prywatnej posesji na terenie powiatu wadowickiego. W budynku gospodarczym odkryto w pełni wyposażone laboratorium do produkcji narkotyków syntetycznych. Tam też policjanci przejęli prawie tonę półproduktów, mieszalniki, reaktor oraz całe wyposażenie laboratoryjne. Działania CBŚP zapobiegły uruchomieniu tego laboratorium. Z opinii biegłych wynika, że zabezpieczone półprodukty mogłyby posłużyć do wyprodukowania setek kilogramów mefedronu.

Podsumowując, w ramach akcji CBŚP przejęto łącznie ponad 2 tony narkotyków o wartości hurtowej przekraczającej 60 mln zł i detalicznej osiągającej 180 mln zł. Skala operacji była na tyle duża, że proces zabezpieczania substancji odurzających i psychotropowych trwał kilka dni. Do transportu przejętych narkotyków użyto samochodu ciężarowego z naczepą. W działaniach udział wzięli również funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Ze względu na rozmiar i charakter przestępstwa, śledztwo prowadzi prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Siedmiu podejrzanym postawiono zarzuty przemytu, obrotu i posiadania znacznych ilości narkotyków oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Czterech z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Śledztwo nadal trwa.