Jakie mandaty na drogach policja daje najczęściej?

Jakie mandaty na drogach policja daje najczęściej?

Zmiany w taryfikatorach mandatów w styczniu 2022 roku zmieniły również wiele w drogowych przepisach, a wraz z tymi zmianami zwiększyły się stawki mandatów i punktów karnych za dane przewinienia na drodze. Niektóre z nich wzrosły nawet aż 10-krotnie. Choć nie od dziś wiadomo jest, że jednymi z najczęściej wystawianych przez policje mandatów dla posiadaczy prawa jazdy są te za niedozwolone przekroczenie dopuszczalnej prędkości, to nie są to jedyne przewinienia kierowców.

Jakie błędy najczęściej popełniają kierowcy?

Oprócz oczywistych przewinień kierowców na drogach takich jak zbyt szybka jazda, która stanowi niebezpieczeństwo nie tylko dla nich samych, ale i dla innych uczestników ruchu drogowego na liście najczęściej karanych przez policje mandatami błędów zdarzają się takie sytuacje jak korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy, które powoduje nasze rozkojarzenie i w wielu sytuacjach doprowadza do wypadków, niezapinanie bądź błędne zapinanie pasów bezpieczeństwa, jazda tylko na światłach dziennych bez używania świateł mijania w trakcie mgły czy deszczu, zatrzymywanie pojazdu przy lewej krawędzi jezdni oraz, co szczególnie nieodpowiedzialne w przypadku rodziców złe zamocowanie fotelika dla dziecka np. na przednim siedzeniu lub przodem do kierunku jazdy.

Zadziwiające jest to, jak wiele z błędów ukaranych mandatem wynika z naszych złych nawyków, które wyrobiliśmy sobie na początku jako przyszli kierowcy, a także z braku dostatecznej wiedzy o przepisach ruchu, którą miał nam dać już sam kurs i nauka jazdy pod okiem naszego instruktora.

Choć wielu kierowcą popełniane przez nich błędy nie wydają się poważne, mogą stanowić naprawdę duże zagrożenie zarówno dla nas, jak i dla innych uczestników ruchu i w każdym przypadku są karane przez policję mandatem.

Dobra szkoła jazdy to podstawa

Kurs na prawo jazdy nie jest tylko sposobem na to, aby dopuścili nas do egzaminu, abyśmy mogli uzyskać dokument, który uprawnia nas do jazdy po drodze.

Szkoła jazdy, do której zapiszemy się na kurs, powinna przygotowywać nas do dobrej i bezpiecznej jazdy. Powinna także wyrobić w nas odpowiednie nawyki, abyśmy stali się dobrym kierowcą. Niestety powszechna opinia, jaka panuje wśród kierowców to ta, że ani kurs na prawo jazdy, ani tym bardziej sam egzamin, nie są w stanie nas przygotować do bezpiecznego prowadzenia pojazdu i poruszania się po drodze.

Główną przyczyną tego faktu jest to, że w wielu polskich miastach jak Częstochowa, Kraków czy Gdańsk ciężko jest trafić na dobrą szkołę jazdy nawet pomimo ich sporej ilości.

Jak wybrać dobrą szkołę nauki jazdy?

Jeżeli zapisujemy się na kurs na prawo jazdy, to szukając dla siebie szkoły, powinniśmy wybrać taką, w której w pełni zadbają o to, abyśmy stali się dobrym i przede wszystkim bezpiecznym kierowcą. Wyrobienie w nas odpowiednich nawyków jest bardzo ważne zarówno dla nas,jak i innych uczestników ruchu, dlatego np. prawo jazdy częstochowa szkoła OSK Progress zatrudnia zarówno doświadczonych wykładowców, którzy zapoznają nas z podstawowymi przepisami, jak i zasadami jak powinniśmy zachowywać się na drodze, a także wykwalifikowaną kadrę instruktorską, która zadba o wyrobienie w nas dobrych nawyków w trakcie jazdy. To właśnie takich szkół powinniśmy szukać, zapisując się na kurs.