Oszustwo internetowe w Ciechanowie: Kobieta straciła 40 tys. zł, sądząc, że inwestuje w gazociągi

Oszustwo internetowe w Ciechanowie: Kobieta straciła 40 tys. zł, sądząc, że inwestuje w gazociągi

Wielbicielka inwestycji, mieszkająca na terenie powiatu przasnyskiego, padła ofiarą wyłudzenia pieniędzy przez internet. Myśląc, że lokuje swoje oszczędności w przemysł gazu ziemnego, straciła blisko 40 tysięcy złotych. Wobec tego zdarzenia, Policja wzywa do rozwagi i zwraca uwagę, że pragnienie szybkich zysków często zaciemnia zdolność do oceny ryzyka.

Jak podała rzeczniczka ciechanowskiej Komendy Powiatowej Policji, aspirant Magda Zarembska, na początku tygodnia zgłosiło się tam oszukane 41-letniej mieszkanki powiatu przasnyskiego. Kobieta odkryła ogłoszenie o możliwości błyskawicznego pomnażania pieniędzy poprzez inwestycje w infrastrukturę gazową na znanej stronie społecznościowej.

Kobieta podała swoje informacje kontaktowe we wniosku online, a następnie została skontaktowana przez mężczyznę twierdzącego, że jest reprezentantem firmy inwestycyjnej. Mężczyzna szczegółowo opisał działalność firmy i przedstawił sposób na błyskawiczne wzbogacenie. Kobieta, zwabiona perspektywą zarobku, zdecydowała się zainwestować prawie 1000 zł na początku – wyjaśniła rzeczniczka policji.

Zarembska dodała, że po pierwszej wpłacie, 41-latka została poinformowana przez domniemanego doradcę inwestycyjnego o konieczności zainstalowania aplikacji do zdalnej obsługi komputera. Kobieta nie miała świadomości, że program ten ma na celu pomóc przestępcom w ocenie jej potencjału finansowego.

W rezultacie, okazało się, że przestępcy dzięki zainstalowanej aplikacji uzyskali dostęp do elektronicznego bankowości pokrzywdzonej i wypłacili z jej konta blisko 40 tys. zł – podkreśliła rzeczniczka ciechanowskiej policji.

Policja przypomina o ostrożności i zwraca uwagę, że pragnienie szybkich zysków może czasem przesłonić zdrowy rozsądek – dodała Zarembska.

Zarówno Policja apeluje o ostrożność przy instalowaniu aplikacji, które mogą służyć przestępcom do przejęcia kontroli nad naszymi urządzeniami mobilnymi. Przypominają również, aby nigdy nie udostępniać swoich danych logowania do bankowości elektronicznej i mobilnej, oraz unikać przekazywania poufnych informacji dotyczących kart płatniczych.