Pożar w garażu miejscowości Gołańcz – groźna sytuacja z butlą gazową

Pożar w garażu miejscowości Gołańcz – groźna sytuacja z butlą gazową

W niewielkiej miejscowości Gołańcz doszło do pożaru w jednym z garaży. Sytuację dodatkowo komplikowała obecność butli z gazem wewnątrz palącego się pomieszczenia. Informacja o sytuacji dotarła do dyżurnego straży pożarnej we wczesnych godzinach porannych.

Według raportów, zgłoszenie o pożarze garażu, które wpłynęło około 9:00 rano w czwartek, 30 listopada, natychmiast skierowało na miejsce jednostki Państwowej Straży Pożarnej (PSP) oraz Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP). Jak się później okazało, w środku palącego się garażu znajdowała się butla z gazem, co znacznie podnosiło stopień zagrożenia.

Gdy strażacy przybyli na miejsce zdarzenia, stwierdzili, że pożar został już ugaszony. Jednakże, odkryli butlę napełnioną mieszaniną gazów propoan-butan wewnątrz budynku. Jak relacjonuje oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Wągrowcu, ogniomistrz Piotr Kaczmarek, zadaniem strażaków było teraz zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wydostanie butli gazowej na zewnątrz garażu i podjęcie działań mających na celu jej schłodzenie.

Sytuacja była tym bardziej groźna, że temperatura butli podskoczyła do 100 stopni Celsiusza ze względu na intensywność pożaru. Dzięki natychmiastowym działaniom strażaków, temperatura butli została obniżona do temperatury otoczenia, co skutecznie eliminowało ryzyko wybuchu.

Akcja gaśnicza wymagała zaangażowania jednostek zarówno PSP jak i OSP. Na chwilę obecną nie oszacowano jeszcze strat powstałych w wyniku tego incydentu.