Złapani na gorącym uczynku – głośna afera z seryjnymi włamywaczami do plebanii

Złapani na gorącym uczynku – głośna afera z seryjnymi włamywaczami do plebanii

Poszukiwanie i aresztowanie sprawców przestępstw, które miały miejsce wiele lat temu może być wyjątkowo skomplikowane, ze względu na trudności z odnalezieniem odpowiednich dowodów. Właśnie z takim wyzwaniem zmierzyli się policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, którzy odkryli sieć przestępców odpowiedzialnych za włamania do plebanii w całej Polsce.

Początek sprawy dało włamanie do plebanii w Janowcu Wielkopolskim na terenie powiatu żnińskiego w lipcu 2023 roku. Dzięki ciężkiej pracy śledczych, miesiąc później, udało się zatrzymać trzech mężczyzn podejrzanych o to przestępstwo. Od tamtego czasu pozostają oni w areszcie.

Jednakże, jak się później okazało, był to tylko szczyt góry lodowej. Dalsze dochodzenie pozwoliło na odkrycie kolejnych osób współpracujących z tymi zatrzymanymi podczas innych włamań do plebanii. W lutym 2023 roku, konkretnie 19.02., funkcjonariusze z Bydgoszczy aresztowali trzech kolejnych podejrzanych mieszkańców powiatu wyszkowskiego i Elbląga. Na wniosek prokuratora, również oni zostali umieszczeni w areszcie.

Podczas prowadzenia śledztwa kryminalni dowiedzieli się, że któryś z zatrzymanych mógł posiadać broń palną zdobytą podczas włamań. Z tego powodu do akcji zostały wezwane specjalne jednostki kontrterrorystyczne Policji Centralnego Pododdziału „BOA” oraz Samodzielnego Pododdziału w Bydgoszczy.

Przestępcy, jak wynikało z ustaleń, najczęściej decydowali się na włamania do plebanii, zwłaszcza tych położonych w małych miejscowościach i na wsi. Wybierali obiekty, które nie posiadały systemów monitoringu ani alarmów. W zależności od składu grupy, liczba postawionych zarzutów różniła się – jeden z przestępców, 36-latek z powiatu wyszkowskiego, miał na swoim koncie aż 45 włamań do różnych plebanii. Pozostali oskarżeni usłyszeli od 8 do 25 zarzutów.

Według wstępnych szacunków straty wynikające z działalności przestępczej, którą prowadzili od 2013 roku, szacowane są na co najmniej 450 tysięcy złotych. Zabierali głównie gotówkę, biżuterię oraz broń. Wszyscy zatrzymani w tej sprawie mężczyźni (w wieku od 28 do 45 lat) mają za sobą kryminalną przeszłość, związana głównie z przestępstwami przeciwko mieniu. W naszym regionie włamali się do parafii w Janowcu Wlkp. oraz w powiecie brodnickim.