55-letni kierowca wpada busem w słup energetyczny pod wpływem narkotyków

55-letni kierowca wpada busem w słup energetyczny pod wpływem narkotyków

Jednego z mieszkańców Leszna, 55-latka, czeka wkrótce konfrontacja w sądzie. Powodem jest jego nieodpowiedzialne zachowanie za kierownicą dostawczego Fiata, które doprowadziło do wypadku drogowego. Mężczyzna, będąc pod wpływem substancji odurzających, stracił kontrolę nad pojazdem i uderzył w słup oświetleniowy.

Informacje o incydencie, który miał miejsce 12 marca 2024 roku w Szczytnikach nad Kaczawą, dotarły do Dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Na miejscu zdarzenia funkcjonariusze ustalili, że kierujący Fiatem nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych. Skutkiem tego było zboczenie z trasy i uderzenie w słup elektryczny, które spowodowało pęknięcie słupa i zerwanie linii energetycznej.

Policja na miejscu przeprowadziła badania alkomatem na obecność alkoholu w organizmie 55-latka. Badanie okazało się negatywne. Jednakże, dzięki swojej spostrzegawczości, mundurowi zauważyli niepokojące zachowanie mężczyzny. Jego nadmierna pobudliwość, szybka i niezrozumiała mowa zasugerowały im możliwość konsumpcji narkotyków. Potwierdzeniem tych przypuszczeń był test na obecność narkotyków, który dał pozytywny wynik dla substancji z grupy amfetaminy/metamfetaminy.

Konsekwencje jego działania były natychmiastowe. Policjanci zatrzymali 55-latkowi prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny pojazdu, przez uszkodzenia powstałe na skutek wypadku. Warto przypomnieć, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków jest karane do trzech lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo od 14 marca obowiązują nowe przepisy, które uprawniają organy ścigania do konfiskaty pojazdów kierowców z poziomem alkoholu we krwi powyżej 1,5 promila lub jeżeli są pod wpływem środków odurzających.