Groźba 12 lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o pedofilię i wykorzystywanie dzieci samotnych matek

Groźba 12 lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o pedofilię i wykorzystywanie dzieci samotnych matek

Akt oskarżenia przeciwko 32-letniemu mężczyźnie, podejrzewanemu o molestowanie dzieci, został złożony w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Dowody zgromadzone przez śledczych z policji i prokuratury sugerują, że mężczyzna ten był seksualnym drapieżnikiem, który wykorzystywał dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Mogło dojść do jego zatrzymania dzięki jednej z ofiar, która przezwyciężyła traumę i odważyła się zgłosić na policję.

Zdarzenie to zaczęło się rozwijać w marcu 2023 roku, kiedy dorosła kobieta zgłosiła się na komendę policji w Lesznie. Powiadomiła funkcjonariuszy, że została wykorzystana seksualnie jako dziecko przez osobę, którą zna osobiście. Słuchając jej historii, funkcjonariuszka policji nie miała wątpliwości, że kobieta ta nie była jedyną ofiarą tego pedofila. Przebiegłość, brutalność i dobrze przemyślana metoda działania sprawcy sugerowały, że pomimo upływu lat kontynuował swoją przestępczą aktywność.

Natychmiast po zapoznaniu się z tą sprawą, policjanci z Leszna rozpoczęli współpracę z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu i Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym KWP w Poznaniu. Natychmiast podjęli działania w celu zebrania dowodów. Było im świadome, że czas jest kluczowym czynnikiem – każdy dzień wolności dla tego mężczyzny oznaczał potencjalną krzywdę dla kolejnego dziecka.

Podejrzany został aresztowany 27 kwietnia 2023 roku w swoim domu w Lesznie. Tego samego dnia w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu usłyszał osiem zarzutów dotyczących seksualnego wykorzystywania nieletnich i posiadania pornografii dziecięcej. Na mocy decyzji sądu trafił do aresztu, gdzie przebywa do dnia dzisiejszego. Za te przestępstwa możemy mu grozić do 12 lat więzienia.

Badanie przeprowadzone przez śledczych wykazało, że oskarżony wykorzystywał seksualnie dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Celem znalezienia ofiar korzystał z internetu, nawiązując kontakty towarzyskie za pośrednictwem portalu społecznościowego z matkami samotnie wychowującymi dzieci i dążąc do spotkań z nimi. W swoim wolnym czasie pracował jako wolontariusz w instytucjach opiekujących się dziećmi.

Oskarżony stale starał się być blisko dzieci, przynosząc im prezenty, zabierając je do ciekawych miejsc i zapraszając do swojego mieszkania. Starannie budował obraz zaangażowanego i troskliwego mężczyzny, który chce pomóc w opiece nad dzieckiem swojej partnerki lub znajomej. Zdobywał zaufanie zarówno dzieci, jak i ich matek. Kobiety doceniały jego zainteresowanie i były wdzięczne za oferowaną pomoc, nie mając pojęcia o jego prawdziwych intencjach.

Psychologiczne oceny uzyskane przez śledczych wyraźnie pokazały, że zachowania opisane przez dzieci są zgodne z mechanizmami psychologicznymi osoby o skłonnościach pedofilskich. W ten sposób sprawca stopniowo przygotowywał dzieci do bycia ofiarami swoich seksualnych potrzeb.

Ta sprawa ukazuje jak działają sprawcy wykorzystywania seksualnego małoletnich. Pedofile doskonale zdają sobie sprawę, że małe dzieci nie są w stanie właściwie ocenić ich działań. Ich ofiary często borykają się z poczuciem winy i samotności przez całe dorosłe życie, mimo że nie zawiniły. Dlatego tak ważne jest, aby informować organy ścigania o przypadkach wykorzystywania seksualnego, niezależnie od tego, czy miały one miejsce w niedawnej czy dalszej przeszłości. Pedofil nie przestaje krzywdzić nagle, wręcz przeciwnie, jego zachowania nasilają się a liczba ofiar rośnie.

Jeżeli byłeś ofiarą wykorzystywania seksualnego w przeszłości lub zauważasz takie zachowania w swoim otoczeniu – zgłoś to policji. Naszym zadaniem jest sprawdzić, czy komuś, zwłaszcza dziecku, nie dzieje się krzywda.