CBŚP demaskuje dwie grupy przestępcze handlujące narkotykami: 35 osób zatrzymanych, w tym 16 osadzonych w areszcie

CBŚP demaskuje dwie grupy przestępcze handlujące narkotykami: 35 osób zatrzymanych, w tym 16 osadzonych w areszcie

Siły CBŚP z Warszawy i Białegostoku przeprowadziły skoordynowaną akcję wymierzoną w dwie zorganizowane grupy dilerów narkotyków działające na terenie warszawskiej Pragi. Rezultatem tej operacji było zatrzymanie 35 podejrzanych, spośród których 16 zostało umieszczonych w areszcie tymczasowym. Akcję wsparli funkcjonariusze z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga oraz kontrterroryści i policjanci z KRP Warszawa VI i KWP w Białymstoku. W ramach działań, oprócz zatrzymanych podejrzanych, udało się również przejąć znaczną ilość narkotyków, broń palną oraz 145 sztuk amunicji.

Aby zgromadzić odpowiednie dowody, śledczy musieli poświęcić kilka miesięcy na intensywne dochodzenie. Z ich ustaleń wynikało, że członkowie obu grup byli szczególnie aktywni na terenie warszawskiej Pragi Północ. Grupy te specjalizowały się głównie w dystrybucji różnych typów substancji odurzających i psychotropowych. Dzięki zebranym informacjom, CBŚP wspólnie z kontrterrorystami i policjantami z innych jednostek przeprowadziło jednoczesne działania w prawie 40 miejscach. W rezultacie aresztowano 35 osób podejrzanych o przynależność do tych grup. Śledztwo nad sprawą jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Warunki jednej z tych spraw są obecnie wyjaśniane przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji w Warszawie, którzy współpracują z Komendą Rejonową Policji Warszawa VI. Dowody zgromadzone przez śledczych obejmują lata 2023-2024, podczas których podejrzani mogli sprzedać dziesiątki kilogramów różnych substancji odurzających. Twórców akcji wsparły specjalne jednostki CBŚP z Warszawy, Poznania, Wrocławia oraz kontrterrorysci z Radomia. W sumie zatrzymano 21 osób, w tym 7 podejrzanych członków zorganizowanej grupy przestępczej, a wśród nich dwóch domniemanych liderów. Zabezpieczono również różne narkotyki, takie jak mefedron, heroina, amfetamina i marihuana. Na wniosek prokuratora sąd przyznał tymczasowe aresztowanie dla 8 zatrzymanych na okres trzech miesięcy.

Śledztwo dotyczące drugiej grupy jest prowadzone przez CBŚP w Białymstoku, również pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Podczas operacji na terenie Warszawy, Ząbek i Marek, wspomaganej przez funkcjonariuszy CBŚP z Rzeszowa, Radomia, Lublina oraz Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Białymstoku, BOA i kontrterrorystów z Białegostoku, Warszawy, Lublina i Łodzi – aresztowano 14 osób. Policjanci z Białegostoku CBŚP ustalili, że członkowie tej grupy handlowali narkotykami głównie na Pradze Północ. W wyniku tej operacji zabezpieczono broń palną, 145 sztuk amunicji, narkotyki takie jak heroina, marihuana, kokaina i mefedron, ponad 200 tysięcy złotych gotówki oraz dwa pojazdy o wartości blisko 100 tysięcy złotych. Na podstawie zgromadzonych dowodów tymczasowo aresztowano 8 osób, w tym jednego mężczyznę podejrzanego o kierowanie tą grupą.