Rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej, która zmuszała kobiety do prostytucji i wysyłała je do USA przez Policję CBŚP

Rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej, która zmuszała kobiety do prostytucji i wysyłała je do USA przez Policję CBŚP

W wyniku współpracy między funkcjonariuszami CBŚP a prokuraturą Pionu PZ Prokuratury Krajowej, udało się rozbicie grupy przestępczej. Grupa ta skupiała się na promowaniu oraz czerpaniu zysków z prostytucji młodych kobiet, które były następnie wysyłane do USA w celach zarobkowych. W trakcie tej operacji, policja zatrzymała siedem osób i zabezpieczyła różnego rodzaju urządzenia elektroniczne oraz dokumentację, które są obecnie analizowane.

Całe śledztwo nadzorowane jest przez Zarząd Centralnego Biura Śledczego Policji w Gorzowie Wielkopolskim oraz Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Organizacja, na którą zostało wszczęte śledztwo, zajmowała się promocją prostytucji oraz czerpała korzyści finansowe z upokarzającej praktyki wykorzystywania wielu kobiet. Członkowie tej organizacji byli aktywni przede wszystkim w Gliwicach, Katowicach, Warszawie i na terenie miasta Chicago w Stanach Zjednoczonych.

Śledztwo wykazało, że młode kobiety były zwerbowane poprzez ogłoszenia umieszczone na popularnych stronach internetowych o tematyce erotycznej. Obiecane im były bardzo atrakcyjne zarobki, w kwocie od 25 tysięcy do 40 tysięcy dolarów, za pracę w „komfortowych warunkach”. Organizatorzy tej praktyki pomagali kobietom w składaniu wniosków o wizy, kupowaniu biletów lotniczych do Stanów Zjednoczonych, a także udostępniali lokale, w których kobiety mogły świadczyć usługi. Standardowy wyjazd trwał minimum 6 tygodni, a kobiety były zobowiązane do oddawania połowy swoich zarobków członkom organizacji. Śledztwo ujawniło, że ta praktyka mogła być prowadzona od 2015 do 2020 roku. Na obecnym etapie śledczy szacują, że organizatorzy tej nielegalnej działalności mogli zarobić co najmniej 5 milionów złotych.

W oparciu o zebrane dowody, policja przeprowadziła operację pod koniec stycznia na terenie województw: mazowieckiego, podlaskiego i śląskiego. W wyniku tej operacji zatrzymano 7 osób (w tym 3 kobiety i 4 mężczyzn) oraz zabezpieczono ponad 30 telefonów komórkowych, laptopy, inne cyfrowe nośniki danych i odręczne notatki. Zabezpieczono również samochody, pieniądze, udziały w nieruchomościach o łącznej wartości ponad 650 tysięcy złotych na pokrycie przyszłych kar.

Zatrzymani przez Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu usłyszeli zarzuty uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się promocją prostytucji i czerpaniem z tego korzyści. Dodatkowo dwóm osobom postawiono zarzut kierowania tą grupą.