W jakich krajach spotkamy najwięcej policjantek na służbie?

W jakich krajach spotkamy najwięcej policjantek na służbie?

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, które państwa zatrudniają najwięcej policjantek w swoich szeregach? Jeżeli jesteście zainteresowani tym tematem, zasięgnijcie nieco wiedzy zgromadzonej w naszym artykule. Dziś przyjrzymy się temu, gdzie spotkamy największą ilość policjantek na służbie. Wbrew pozorom kobiety wspierają się w szeregach policji. W dzisiejszych czasach idzie im to o wiele lepiej. Niektórym wydaje się, że jest to typowo męska robota, jednak statystyki mówią same za siebie. W wielu państwach coraz większą część służbistów dotyczy płci żeńskiej. Na liście państw, które chętnie zatrudniają kobiety do policji, znajdziemy również Polskę!

Irak

W przeszłości w Iraku policjantki mogły pełnić tylko podstawowe funkcje. Najczęściej zatrudnione kobiety w szeregach policji miały utrudnioną drogę w dalszym rozwoju kariery. Większość z nich miała możliwość jedynie pełnienia prostych zadań. Na przykład zajmowały się kierowaniem ruchem ulicznym lub przeszukiwaniem obywateli na lotniskach i podczas zatrzymań. W dzisiejszych czasach zakazy te zostały niemal całkowicie zniesione. Od 2009 roku kobiety w Iranie mogą wykonywać te same zadania w szeregach policji co mężczyźni. Niektóre kobiety przechodzą dziś elitarne szkolenia przeznaczone dla oficerów policyjnych.

Polska

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na naszej liście znajdzie się również Polska. Okazuje się, że dołączyliśmy do listy postępowych państw i pozwalamy paniom rozwinąć skrzydła w szeregach jednostek policyjnych. Statystycznie polskie policjantki są bardzo dobrze wykształcone i mają duże szanse na awans podczas pracy w policji. Kobiety są częścią polskiej policji już od 1925 roku. Zgodnie ze statystykami z 2020 roku w naszym kraju żeńska część jednostki policyjne stanowi aż 15% składu. Pomimo wysokiego wykształcenia policjantek, nadal większa ilość mężczyzn awansuje na wysokie stanowiska w tym zawodzie.

Pakistan

Tutaj pakistańskie policjantki przechodzą szkolenie w Ambasadzie USA w Islamabadzie. Chociaż badania wykazują, że zwiększenie rekrutacji i utrzymanie kobiet wśród funkcjonariuszy może poprawić skuteczność działań policji przeciwko brutalnemu ekstremizmowi i terroryzmowi, kobiety stanowią jedynie 0,89 procent ogółu pakistańskiej policji. Niech nie zwiedzie was niska liczba wyrażona w procentach. Ponieważ w przeszłości kobiety nie miały możliwości, aby dołączać do pakistańskich jednostek policyjnych. Dlatego też uważamy, że nawet tak niska część w postaci żeńskich funkcjonariuszek, jest dużym krokiem naprzód w Pakistanie.