Wspólne działania policyjnych jednostek z Pruszcza Gdańskiego i Gdyni doprowadziły do zatrzymania notorycznego przestępcy

Wspólne działania policyjnych jednostek z Pruszcza Gdańskiego i Gdyni doprowadziły do zatrzymania notorycznego przestępcy

Siły policyjne z Pruszcza Gdańskiego i Gdyni współpracowały, aby aresztować 30-letniego mężczyznę, który był podejrzany o wiele przestępstw. Wśród osiem zarzutów, które mu postawiono, znalazła się czynna napaść na funkcjonariusza policji oraz siedem kradzieży z włamaniem przeprowadzonych w stanie recydywy. Za czynną napaść na funkcjonariusza przewiduje się karę nawet do 10 lat pozbawienia wolności, zaś za włamanie jako recydywista – do 15 lat więzienia.

25 stycznia, trochę przed godziną 01:00, funkcjonariusze Komisariatu Policji w Gdyni – Redłowie zatrzymali do kontroli drogowej kierującego Volkwagenem. Kierowcą okazał się 30-letni mieszkaniec Straszyna. Po sprawdzeniu w systemie policyjnym wyszło na jaw, że jest on poszukiwany przez policję z Tczewa za próbę włamania. Podczas interakcji ze stróżami prawa, mężczyzna niespodziewanie odjechał samochodem. Jeden z policjantów, w próbie zatrzymania go, złapał się za słupek samochodu, jednak 30-latek kontynuował jazdę, pociągając funkcjonariusza przez kilkanaście metrów po jezdni. Policjant został przetransportowany do szpitala na dalsze leczenie. Informacja o uciekinierze została natychmiast rozpropagowana wśród jednostek policji.

Tego samego dnia w godzinach porannych, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim dostrzegli poszukiwanego mężczyznę poruszającego się samochodem, którym wcześniej uciekał z miejsca kontroli w Gdyni. Pomimo wydania mu polecenia zatrzymania za pomocą sygnałów dźwiękowych i świetlnych, mężczyzna nie zastosował się do niego i rozpoczął ucieczkę. Po krótkim pościgu pieszym, mężczyzna został zatrzymany w mieszkaniu, gdzie przebywała również 29-letnia kobieta. Oboje zostali aresztowani i przewiezieni do policyjnego aresztu.

W toku śledztwa mundurowi z Pruszcza Gdańskiego ustalili, że para mogła być odpowiedzialna za serię kradzieży z włamaniem na terenie powiatu gdańskiego. Skradzione przedmioty miały wartość bliską 25 tysięcy złotych. W związku z tymi wydarzeniami, mężczyźnie postawiono siedem dodatkowych zarzutów kradzieży z włamaniem oraz zarzut uchylania się od kontroli drogowej. Z kolei 29-latka została oskarżona o sześć kradzieży z włamaniem, które prawdopodobnie przeprowadziła wspólnie z 30-latkiem. Dodatkowo, mężczyźnie postawiono kolejne dwa zarzuty kradzieży z włamaniem w sprawach dotyczących Tczewa.

27 stycznia Sąd Rejonowy w Gdyni nałożył na 30-latka trzymiesięczny areszt za czynną napaść na funkcjonariusza Policji. Za to przestępstwo grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Kradzież z włamaniem recydywista może być ukarany karą do 15 lat więzienia, natomiast niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.